| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | ISO9001, TS16949 |
| Standard Component: | Spark Plug |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Prechamber Spark Plugs for PERKINS ENGINES 4006 / 4008 / 4012 / 4016
| Type | S-R6A21 |
| Thread | M18x1.5 |
| Reach | 28.5mm |
| Hex | 22.2mm |
| Seat type | Gasket |
| Gap | 0.3mm |
| Electrode type | Prechamber |
| Cable length | 300mm |
| Sheild length | 216mm |
| Resistor or non-resistor | Resistor |
| Replacement |
PERKIN : 486/39
FG WILSON : 10000-95789 / 10000-16272
|
| Application |
FG WILSON : 10000-95789 / 10000-16272
FG WILSON
|






Packing:
1) 1pc in a plastic box.
2) As customer's requirements.
S
hipping details




1.No.1 OE spark plug manufacturer in China, with ISO 9000,TS 16949 Quality System Certification. Covers approximately 60% of Chinese OE market.
2.We have the most reliable welding technologies of platinum and iridium; therefore, we can supply high quality spark plugs with competitive prices.
3.Manufacture spark plugs as OE replacement for some famous brands.
4. All goods will be 100% tested before delivery.
Q: What certificate do you have
A 1.1996 December Torch obtained quality certification of ISO9002 CCIB
2.1999 August Torch obtained quality of QS-9000 by China AQC
3.2002 The TUV management Service Gmbh as the first manufacturer of spark plug in China
4.2004 February Torch obtained quality certification of ISO/TS 16949
Q: What achievements in spark plug field ?
A:1. NO1 (The largest) OE spark plug supplier in China
2. NO1 (The First) Manufacturer of resistance powder in China
3. NO1 (The First) Manufacturer of laser welding spark plug in China
4. NO1 (The First) Manufacturer of Iridium & platinum spark plug in China
Q: What's the package for the items?
A:1. Company standard export package
2. It depends on customers' demand. We try to meet our customers' demand.
Q: What's the quality of the items?
A: we are serious with our business and supply stable quality items . We will take responsibility if quality problem exsit .
Q: What's the delivery time?
A: for the items in stock, we can make delivery within 3 weekdays after payment ; for the ones out of stock, delivery time shall be about 30 days.
For any further question please feel free to contact me