VW20 Vehicle Spark Plugs Iridium Automotive Spark Plug for Igr6a11/Igr6b10-D, Denso VW20
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 50000 Miles |
| Warranty: | 50000 Miles |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- F6RTIP
- Suitable for Car Brands
- Torch
- Car Model
- F6rtip
- Type
- Distributorless Ignition System
- Component
- Spark Plug
- Certification
- TS16949, ISO9001: 2000, CE
- Selling Units
- Single Item
- Electrode Type
- J Type
- Reach
- 19mm
- Single Gross Weight
- 0.05kg
- Single Package Size
- 3X2X2cm
- Oeno.
- F6rtipxs63, Wr7ds, Stk 6637
- Thread
- M14X1.25
- Fuel Type
- Diesel
- Seat Type
- Flat
- Resistor or Non-Resistor
- Resistor
- Heat Range
- 9
- Gap
- 1.1mm
- Hex
- 20.8mm
- OE Number
- F6rtip
- Thread Size
- M14X1.25
- Transport Package
- Box
- Trademark
- OEM
- Origin
- Hunan, China
- HS Code
- 851110
- Production Capacity
- 200000000PCS/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 10.00cm * 4.00cm * 4.00cm
- Package Gross Weight
- 0.250kg
Product Description

Iridium Spark Plug K6RTIP for NG K IFR6A IFR6B, DENSO SK20PR-L9 SVK20RZ8/ Champion RC8WYPB4
Recommend Hot Sell Products
|
A7TC |
E6TC |
F6RTIP |
K6RTIP |
| Type | F6RTIP |
| Thread | M14x1.25 |
| Reach | 19mm |
| Hex | 20.8mm |
| Seat type | Flat |
| Gap | 1.1mm |
| Heat range | 6 |
| Electrode type | J Type |
| Resistor or Non-Resistor | Resistor |
| Cross Reference |
Autolite XS63, AP404, XP63 |
Product photos:
1)We can ship your item by DHL,FEDEX,UPS,EMS(Express Mail Service),or other shipping ways as your request.
2) If you choose to ship by DHL, when the shipping address locates in the remote area, buyer will be asked to pay remote area charge. We will inform you before sending the item out.
3) We take great care in packaging ensure that every item will shipment to you safe.
T/T , L/C , D/A, D/P, Western Union ,MoneyGram ,Paypal and so on
1.No.1 OE spark plug manufacturer in China, with ISO 9000, TS 16949 Quality System Certification. Covers approximately 60% of Chinese OE market.
2.We have the most reliable welding technologies of platinum and iridium; therefore, we can supply high quality spark plugs with competitive prices.
3.Manufacture spark plugs as OE replacement for some famous brands.
4.All goods will be 100% tested before delivery.

Q: Can you produce according to the samples?
A: Yes, we can produce by your samples or technical drawings. We can build the molds and fixtures.
Q: What is your terms of delivery?
A: By sea, by air, by express, such as :EXW, FOB, CFR, CIF, DDU.
Q: Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, all goods will be 100% test before delivery
Q: What is your terms of payment?
A: T/T 30% as deposit, and 70% balance before delivery.
Q: What is your sample policy?
A: We can supply the sample if we have ready parts in stock, but the customers have to pay the sample cost and the courier cost.
Q: How about your delivery time?
A: Generally, it will take 30 to 60 days after receiving your advance payment.
Q: How do you make our business long-term and good relationship?
A: We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit.
Q: What is your terms of packing?
A: We provide OEM&ODM service, can provide special design for customer company logo .
For any further question please feel free to contact me
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Automotive spark plug
- VW20 Vehicle Spark Plugs Iridium Automotive Spark Plug for Igr6a11/Igr6b10-D, Denso VW20