| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Tech Support |
| Warranty: | Tech Support |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Company Information
Torch Group Spark Plug Factory is the No.1 OE spark plug manufacturer in China, and covers approximately 60% of Chinese OE market.
We have the most reliable welding technologies of platinum and iridium; therefore, we can supply high quality spark plugs with competitive prices
Now, we are asked to manufacture spark plugs as OE replacement for some famous brands
G3500 G3600 Series Gl3-5/Gl3-1/Gl3-3 Natural Gas Engine Spark Plug With Factory Price
| Torch Type | R5B12-77C |
| Thread | M18x1.5 |
| Reach | 20.6mm |
| Hex | 22.2mm |
| Seat Type | Gasket |
| Electrode Type | L gap super groud electrode |
| Gap | 0.3mm |
| Resistor or Non-resistor | Resistor |
| Notes |
replace 243-4291 |
R5B12-77C industrial spark plug natural gas engine spark plug for Waukesha F18G application :
9390GL (13/16" reach Hds), 5115GL ,5108GL(13/16" reach Hds),5790GL (13/16" reach Hds),7042GL (13/16" reach Hds), 2895GL (13/16" reach Hds), 3521GL (13/16" reach Hds), 12V-AT25GL/AT27GL (13/16" reach Hds), 8L-AT25GL/AT27GL (13/16" reach Hds),P48GL/GLD, L36GL/GLD,H24G,H24GL/GLD,F18G,F18GL/GLD
Product Description
G3500 G3600 Series Gl3-5/Gl3-1/Gl3-3 Natural Gas Engine Spark Plug With Factory Price





The manufacture progress photos spark plug




Packing photos of industrial spark plug
Shipping details
1)We can ship your item by DHL,FEDEX,UPS,EMS(Express Mail Service),or other shipping ways as your request.
2) If you choose to ship by DHL, when the shipping address locates in the remote area, buyer will be asked to pay remote area charge. We will inform you before sending the item out.
3) We take great care in packaging ensure that every item will shipment to you safe.
Payment
T/T , L/C , D/A, D/P, Western Union ,MoneyGram ,Paypal and so on
The Summary for Spark Plug
The main OE customer
Included but not limited

Certification

FAQ
Q: What certificate do you have
A 1. 1996 December Torch obtained quality certification of ISO9002 CCIB
2.1999 August Torch obtained quality of QS-9000 by China AQC
3.2002 The TUV management Service Gmbh as the first manufacturer of spark plug in China
4.2004 February Torch obtained quality certification of ISO/TS 16949
Q: What achievements in spark plug field ?
A:1. NO1 (The largest) OE spark plug supplier in China
2. NO1 (The First) Manufacturer of resistance powder in China
3. NO1 (The First) Manufacturer of laser welding spark plug in China
4. NO1 (The First) Manufacturer of Iridium & platinum spark plug in China
Q: What's the package for the items?
A:1. company standard export package
2. It depends on customers' demand. We try to meet our customers' demand.
Q: What's the quality of the items?
A: we are serious with our business and supply stable quality items . We will take responsibility if quality problem exsit .
Q: What's the delivery time?
A: for the items in stock, we can make delivery within 3 weekdays after payment ; for the ones out of stock, delivery time shall be about 30 days.
For any further question please feel free to contact me